Wybór gry planszowej dla przedszkolaka

Wybór gry planszowej dla przedszkolaka

Nauka przez zabawę to zdecydowanie najlepsza forma stymulacji. Wybór gry planszowej dla przedszkolaka jest więc doskonałym sposobem na kształtowanie umiejętności i rozwijanie zdolności u dziecka. Oprócz sprawności, udoskonalania zdolności motorycznych i logicznych najmłodsi za pośrednictwem gier planszowych czy karcianych budują więzi oraz uczą się zasad społecznych. Gra fair play, zdrowa rywalizacja i umiejętność przegrywania są zasadami, które najlepiej wprowadzać do życia dziecka cyklicznie z wyjaśnieniem zjawisk i towarzyszących im emocji. Jak wybrać najlepsze gry? Na jakie cechy zwrócić uwagę? I wreszcie - jakie gry dla przedszkolaka będą najlepszym wyborem na konkretnym etapie rozwoju? Na wszystkie pytania odpowiemy poniżej.

Jak wybrać najlepsze gry planszowe dla przedszkolaka?

Satysfakcjonujący wybór gry planszowej dla przedszkolaka jest zależny od tego, jakie umiejętności kształtuje w czasie rozgrywki. Zazwyczaj planszówki rozwijają: inteligencję emocjonalną, wyobraźnię, kreatywność, umiejętność podejmowania decyzji o określonym skutku, udoskonalają refleks, spostrzegawczość, logiczne myślenie, wspierają umiejętności strategicznego myślenia i zdolności motoryczne dziecka. Dobrze postawić na rodzaj gry, która, łącząc kilka obszarów, zadba o rozwój i edukację dziecka, a jednocześnie będzie doskonałą przestrzenią do zabawy. Dziecko nie może czuć się przytłoczone i przebodźcowane. Zbyt duży nacisk na zdobywanie kolejnych umiejętności może w sposób naturalny zniechęcić dziecko. Malec może przestać rozwijać się w określonym wieku w taki sam sposób, jak rówieśnicy. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, dlatego wybierając gry dla dzieci, należy bezwzględnie zweryfikować zapisy producenta i sugerując się opisem, dopasowywać je do konkretnego etapu rozwoju pociechy.

Dzieci w wieku 3 lat a gry planszowe

W tym wieku dzieci dopiero wkraczają w etap intensywnej eksploatacji rzeczywistości. Dobrze więc wspierać pociechę w nauce zasad fair play, w pobudzaniu wyobraźni i powoli przekazywać informację na temat mechanizmu działania gier planszowych dla dzieci. To dobry moment na naukę manipulowania kostką i pionkami. Dziecko poprawia chwyt i koncentruje się na intuicyjnym działaniu na zasadzie akcja-reakcja.

Planszówki dla czterolatków

Ukończenie 4. roku życia to kolejny krok milowy w rozwoju dziecka. Plansza, pionki i kostka nie powinny stanowić już problemu dla najmłodszych. Dziecko z łatwością przyswaja proste zasady planszówek i chętnie podejmuje wyzwanie w kierunku zwycięstwa. Gry planszowe ze zbieraniem i dopasowywaniem elementów wizualnych świetnie wpływają na stymulację dziecięcej wyobraźni, rozwijanie empatii i radzenie sobie z emocjami.

Gry planszowe dla dzieci od 5 lat

Pięciolatkowie coraz lepiej radzą sobie z etapem liczenia, logicznego myślenia i podejmowania decyzji. W tym wieku świetnym wyborem są karciane gry dla dzieci, które pozytywnie wpływają na zręczność i refleks. Ponadto sukcesywnie trenują radzenie sobie z emocjami i utrwalanie zasad zdrowej rywalizacji. Gry wymagające ciągłej interakcji i podejmowania decyzji doskonale pobudzają dziecięcą kreatywność, wyobraźnię oraz kształtują umiejętność analizy. Coraz częściej na tym etapie wprowadzane są postaci mniej pozytywne, aby rozróżnić dobro od zła i poznać skrajne emocje. Na dalszym etapie wprowadzania gier dla sześcio-, siedmio- i ośmiolatków duży nacisk mają reguły, które wzbogacają wiedzę, ułatwiają zdobywanie wiedzy oraz intensywnie wspomagają procesy logiczne.

Na co zwrócić uwagę, kupując gry planszowe dla dzieci?

Gry planszowe dla dzieci powinny przede wszystkim zachęcać swoją estetyką. Kolorowe elementy, ulubione postaci z bajek, zwierzątka i ciekawe kształty z pewnością zainteresują nawet najbardziej niecierpliwe pociechy. Nie bez znaczenia pozostają proste zasady gry. Zbyt skomplikowana konstrukcja może zniechęcić dziecko do rozpoczęcia rozgrywki. Już od pierwszych etapów maluch powinien rozumieć, po co jest gra i jak podjąć działanie, aby doprowadzić do wygranej. W przeciwnym razie może okazać się, że kształtująca umiejętność strategicznego myślenia bądź pobudzająca kreatywność gra nie spełni swojego zadania. Wybór gry planszowej dla dziecka powinien uwzględniać również etap rozwoju. Dziecko, kształtując swoje umiejętności, boryka się z różnymi emocjami. Skoki rozwojowe uwzględniają nie tylko bunt, ale również szereg obaw. Oswojenie konkretnych zachowań, emocji i sytuacji jest istotne, jednak zbyt nachalne działania mogą przynieść odwrotny skutek.

Gry dla dzieci, które musisz mieć

Planszowe gry dla dzieci będą świetną alternatywą wzbogacającą codzienność. Urozmaicenie zabawy, zagospodarowanie deszczowego dnia czy zainteresowanie dziecka w czasie choroby to tylko kilka przykładów, kiedy gry będą niezastąpionym umilaczem. Równie ważne jest zabranie gier na wakacje. Nawet krótka podróż może przebiegać w milszej atmosferze, jeśli dziecko jest zaangażowane w kreatywną czynność. Oprócz ulubionego przez najmłodszych Chińczyka, Grzybobrania i wszelkich gier związanych ze zdobywaniem punktów proponujemy szeroką ofertę podręcznych gier karcianych. Idealne dla całej rodziny, świetnie sprawdzą się również w transporcie. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, a ich wartość jest równie pozytywna, jak w przypadku typowych planszówek. Szczególnie serce podbija bohater kreskówki Kot Simon i jego przygody. Rozgrywki Pora karmienia, Latający obiad i Wielki bałagan uczą spostrzegawczości i refleksu. Udoskonalają zmysł obserwacji oraz wyciągania wniosków z konkretnych sytuacji. Alternatywą są kolorowe karty z ilustracjami Andrzeja Mleczki, które pomogą w podjęciu wyzwania i równie sprawnie uwrażliwiają najmłodszych na określone sytuacje. Świetnym wyborem są: Kurza stopa, w której dziecko musi zgarnąć robaczki dla kurki, Motyla noga wyostrzająca zmysł obserwacji czy Psia kość, w której pupil musi znaleźć skarb w labiryncie. Przygody i zwierzęcy świat to również pretekst do rozmów z dzieckiem o otaczającym świecie oraz emocjach z nim związanych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl